2016 Artist Listing

Jules Aarons

Eric Aho '88

Sophia Ainslie

Will Alderfer Metalarts

Brett Angell

Paul Arsenault '00

Yasmin Arshad

Güler Ates

Erica Aubin '10

June August

Diane Ayott ‘97

Hillary Babick

Clint Baclawski ‘08

Amanda Baker '16

Juan Barboza-Gubo '08 & Mroczek

Victoria Barquin '16

Julie Barrett ‘12

Scott Barry '11

Bashezo

Molly Batchelder

Samantha Bates '17

Thaddeus Beal

Polly Becker

Gerry Bergstein

Melanie Blood '10

Carole Bolsey

Barbara Bosworth

Linda Bourke '73

Ashley Bowersox '16

Bill Brauer

Paul S. Briggs

Janette Brossard

David Lloyd Brown '79

Kyle Bryant '08

Elaine Buckholtz

Michael Bühler-Rose

Gregory Maxim Burdett '05

Dillon Buss '12

Brian Butler '08

Ambreen Butt ‘97

Ernesto Caivano

Anne Callahan '86

Richard Callner

Catherine Carter

Marilyn J. Casey '08

Marisa Cataldo'16

Robert Chamberlin

Caleb Charland ‘04

Silvia López Chavez '00

Nicole Chesney '97

Christopher Chippendale '89

Zachary Chomyszak '15

Stephanie Chubbuck '94

Marissa Ciampi '16

William Ciccariello

Domenic Civiello '16

Catarina Coelho '13

Alexia Cohen '06

Nancy Colella

Mark Cooper

Robert Coppola

Kyle Cusson '07

Michele Dangelo

Deborah Davidson

Laurent de Brunhoff

Adell Donaghue '16

Rebecca Doughty

Kate Drewniak '10

Jules Ellison ‘11 '15

Julia Emiliani '15

Sandra Erbacher

Carlos Estevez

Emily Eveleth '87

Shepard Fairey

Pat Falco ‘10

Erin Farley '16

Chris Faust ‘89

David Faust '89

Joe Fig

Dana Filibert '99

Andrew Fish

Anne Fitzpatrick

David Fiveash

Nina Fletcher ‘91

Ari Forrester '16

Rick Fox '94

Robert Freeman

Jillian Freyer '14

Ian Gage '13

Karen Gelardi

Alex Gerasev

Jacob Giberson '13

Leah Giberson '97

Wally Gilbert

Darlene Gillan '11

Marv Goldschmitt

Raul González III

Lucas Goossens

Michelle Grabner

Barbara Grad

Lisa Jeanne Graf '88

Leslie M.W. Graff

Lexi Grahame '14

Nick Greville

Gints Grinbergs

Guerrilla Girls BroadBand

John Guthrie '92

Andrew Haines

Gregory Halili

Elisa H. Hamilton ‘07

Sk Hampton '12

Amelia Hankin

Alexander Harding '02 '11

Geoff Hargadon

Anne F. Harney ‘11

Paul Harrington

David Harrison

Kelley Harwood '09

Ian Henderson ‘03

Karen Hendrickson-Santospago '99

Nona Hershey

Janet Loren Hill '17

David Hilliard '92

Chris R. Hilton '73

Sarah B. Hoff

Tanja Hollander

Yoav Horesh ‘03

Lisa Houck

Mary Hughes '95

James Hull

Olivia Ives-Flores

Karen S. Jacobs

Lavaughan Jenkins '05

Carlos Jiménez Cahua '12

Phillip Jones

Megan Joubert '16

Alison Judd '07

Gregory Jundanian

Masako Kamiya '99

Joo Lee Kang

Janet Kawada '92 (with Matthew Stone '03)

Catherine Kehoe '89

Donald Kelley

TJ Kelley III '13

Jen Kelly

Ian Kennelly '94

William Kentridge

Jeffrey Keough

Nicole Kepron '16

Jordan Kessler '01 '13

Matthew King '10

Roger Kizik '72

Mika Klos-Shakaid '16

Deborah P. Klotz '88 '93

Lynne Kortenhaus

Keira Kotler

Molly Lamb '14

Adam Lampton '04

Howie LaRosee ‘06

Megan C. Ledbetter '11

Julie Levesque

Sol Lewitt

Michael Lewy '96

Fred H.C. Liang

Anne Lilly

Ashlie Lima '16

Micah Litant '14

Patrick Luteran ‘11

Daniel P. Lynch '16

Alex S. MacLean

Katrina Majkut

Mia Maljojoki '02

Robert Maloney ‘96 '15

Brittany Marcoux '16

Bryan Martello '10

James Mason '81

Rania Matar

Joshua Mathews '16

Jane Maxwell

Nancy McCarthy '99

Dyan McClimon-Miller

Fish McGill '04 ‘14

Ryan McGinness

Judy Kensley McKie

Diane Sawler McLaughlin '66

Laura McPhee

Amanda Means

Paula Mia '16

Roberta Moore

Rob Moore

Abelardo Morell

Rachel Rose Morrissey '16

Sandra Mueller-Dick

Greer Muldowney

Jennifer Liston Munson '84

Takashi Murakami

Joe Murphy

James Ovid Mustin III '11

Annie Narrigan '14

Caleb Neelon

Benjamin Nelson '16

Brien Neudorfer '78

Wilhelm Neusser

George Nick

Dean Nimmer

Aaron Noble

Maureen O'Connor ‘81

Kathleen O'Hara

Carol O'Malia

Susanne Okamoto

Debra Olin ‘80

Ted Ollier '09

Lauren Olsen '16

Julian Opie

Alvin Ouellet ‘85 '87

Joan Pamboukes '99

James Paradis ‘05

Roberta Paul

Yana Payusova

Sheila Pepe '83

Roy Perkinson

Rachel Perry

Zoe Perry-Wood '81

Leah Piepgras

Tanya Philbin-Chin '98

Barbara Poole '97

Rosemary Porter

Betsy Powers

Michele Pred

David Prifti '83

Diana Jean Puglisi '16

Diana Jean Puglisi '16 and Brittany Marcoux '16

Martin Puryear

Katrin Reifeiss-Helmick '98

Justin Richel

Erin M. Riley ‘07

Isabel Riley '92

Eduardo L. Rivera '16

Cameron Byron Roberts

Traverse Day Robinette ‘09

Karin Rosenthal

Ben Ryterband

Nick Schietromo

Elliot Schildkrout

Stacy Scibelli ‘04

Susana Segat

Grace Shand '16

Dina Shaposhnikova ‘10

Cory Munro Shea

Kelly Sherman '02

Dasha Shiskin

Veronica M. Siehl

Nancy Simonds

Lorna Simpson

Suzannah Sinclair '02

Abigail Smith '16

Kiki Smith

Candice Smith Corby ‘01

Agnieszka Sosnowska '95

Andrew Stearns '13

John Steck Jr. ‘10

Andrew Stevovich '80

C. A. Stigliano

Steven Subotnick

Jim Sullivan

Donald Sultan

Anna Swanson '14

Matthew Swarts '97

Marilu Swett '81

Johnny Tang 

Jessica Tawczynski '17

Kristin Texeira '10

Emily Thomas '16

Bill Thompson

John Thompson '05

Remi Thornton

Roger Tibbetts

Stephen Tourlentes '88

Mary Alice Treworgy ‘58

Emily Trotochaud '14

Brian Unwin ‘99

Federico Uribe

Morgen Van Vorst '16

Peter Vanderwarker

Lauren Veale '10

Gregory Vershbow '10

Christina Renfer Vogel '05

Julia von Metzsch

Tomas Vu

Clara Wainwright

Joe Wardwell

Kara E. Waxman '11

Joseph Webster '15

Chuck Webster

Brian Whalen

Justin Wheatley

Deb Todd Wheeler '94

Chris Whitlock '03

Kevin Whitman '15

Paula J. Wilson

Luanne E Witkowski ‘86

Janine Wong

Christopher Wool

Robert Worth '11

Kimon Yannopoulos ‘99

Josh M.G. Yates '12

Michael Zachary ‘08

Joe Zane

Brian Zink